Czy sztuczna inteligencja może zagrozić ludzkości?

Tak.

Eksplozja inteligencji:

Pewnego dnia człowiek skonstruuje maszynę zdolniejszą od siebie. Prawdopodobnie ta maszyna również będzie umiała stworzyć coś inteligentniejszego od siebie. I zapewne to zrobi. Bez ograniczeń ze strony biologicznej, następne wersje superinteligentnej istoty będą mogły powstawać szybko i być niepomiernie inteligentniejsze. Doprowadzi to do swoistej eksplozji. Niepowstrzymanego rozwoju. Każda maszyna tworzy następną, lepszą wielokrotnie. Bez kontroli ze strony człowieka, w krótkim czasie powstanie twór bogaty w niezwykłą moc kreacji.

Poczynania takiego tworu są dla nas nieprzewidywalne. Z tego powodu wiele twórców sci-fi generuje potwora chcącego zniszczyć ludzkość.

Czas Ultrona

Avengers: Age of Ultron to dzieło Marvela. Tytułowa postać to superinteligentny skrypt komputerowy, w ciele robota.

Tytułowemu Ultronowi daleko jednak do wyższego rozumowania. Rzekłbym nawet, że był nieco upośledzony. Mając do dyspozycji wiedzę całej ludzkości (przez opanowanie Internetu) mógłby zrobić o wiele więcej niż dać się okopać bandzie frajerów.

Film ocenię 2/10, bo były fajne animacje i wybuchy.

Elon Musk

Założyciel PayPala, jeden z twórców Tesla Motors i dyrektor w firmie SpaceX jest niewątpliwe autorytetem w dziedzinie technologii. Był on inspiracją do stworzenia postaci Tony’ego Starka, czyli Iron Mana.

Zarówno z wypowiedzi Muska, jak i Billa Gatesa wynika, że w istocie sztuczna inteligencja może być dla ludzkości zagrożeniem.

Wcale mnie nie dziwi, że Elon Musk wyłożył parę ładnych milionów dla deweloperów, aby zajęli się bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.


Jak na razie bunt maszyn to domena fantastyki naukowej, ale z pewnością przyjdzie dzień, w którym programiści będą musieli zająć się tym tematem na poważnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *