Eat my face! Skanowanie 3D.

Tworzenie prostych modeli 3D dzięki skanowaniu nie wymaga profesjonalnego studio, drogiego sprzętu, czy płatnego oprogramowania. Dobry efekt można uzyskać niemal wszystkim, co robi zdjęcia. Fotografowany obiekt powinien być nieruchomy, podczas 20-60 zdjęciowej sesji fotograficznej. Wystarczy zdjęcia „wrzucić” do programu i po jakimś(dłuższym) czasie mamy gotowy model. Ja swój obrobiłem w Blenderze, ale poradzi sobie z tym każdy program do modelowania.

Oprogramowanie:
123D Catch – stworzenie modelu ze zdjęć dzięki mocy obiczeniowej cloud computing.
Blender – przerobienie modelu – usunięcie zbędnych wierzchołków.

Cały proces dostarczył mi wiele frajdy.

Jak zrobić skan 3D?
Trzeba zadbać o „dobre” oświetlenie – obiekt powinien być oświetlony równomiernie z każdej strony, nie powinno być na nim ostrych cieni, gdyż 123D catch nie poradzi sobie ze stworzeniem modelu. Nie uda się też model szkła, czy innych przezroczystych, albo odblaskowych materiałów. Należy unikać powtarzających się motywów takich jak kratka. Można za to stworzyć model całego lub tylko fragmentu obiektu, przy czym należy pamiętać o fotografowaniu pod różnymi kątami, bez flasha i bez zooma oraz ustawić małe ISO w aparacie.
Lepiej robić zdjęcia podczas zachmurzenia niż w słoneczny dzień.
Obsługa 123D catch jest prosta, wystarczy utworzyć nowy projekt i dodać do niego zdjęcia.
Powinieneś jednak znać jakikolwiek program do modelowania/obróbki 3D aby ustawić odpowiednią scenę lub przerobić model na gotowy do druku drukarką 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *