Jak działa Planeswalker – zasady

Zasady gry Magic: the Gathering

Planeswalker wchodzi do gry z określoną liczbą punktów lojalności. Może ich użyć do zapłacenia kosztu swoich zdolności, jednak kiedy będzie miał ich 0, spadnie do grobu.

Umiejętności Planeswalkera możesz użyć raz (nie więcej niż raz) w ciągu swojej tury, w fazie głównej (main phase), kiedy niczego nie ma na stosie. Użycie zdolności powoduje zmianę ilości punktów lojalności jeszcze zanim stracisz priorytet, więc przeciwnik nie może odpowiedzieć np. „Zabijam Gideona Lightning Boltem jeszcze zanim dałeś mu +2”.

Jak zniszczyć planeswalkera?

Atakiem

Planeswalkera można zaatakować. Można rozdzielić atakujące stwory pomiędzy planeswalkerów przeciwnika i samego przeciwnika. Dla przykładu, jeśli mamy trzy Gobliny z Hordeling Outburst

Możemu rozdzielić atak następująco:
►jednym atakujemy Ashioka, jednym Jace’a, jednym przeciwnika,
►albo na przykład trzema Jace’a,
►dwoma Ashioka i jednym przeciwnika,
itd.
Przeciwnik może blokować normalnie, to że atakujemy planeswalkera nie zmienia walki.

Ashiok, Nightmare WeaverJace Beleren

Tyle ile zadaliśmy im punktów obrażeń, tyle stracą punktów lojalności. Pamiętaj, jeśli planeswalkerowi zostanie 0 punktów – ginie.

Zaklęciem, umiejętnością

O ile na planeswalkerze nie można użyć kart zadających obrażenia kreaturze, bo on nie jest kreaturą, to twórcy gry stworzyli pewien trik. Kiedy zadajemy obrażenia w gracza, który kontroluje Planeswalkera, możemy przekierować obrażenia z tego gracza w jednego z Planeswalkerów, których kontroluje.

ShockLightning BoltLava Axe

Wybieramy więc jakąś kartę z naszego arsenału, wystrzeliwujemy ją w przeciwnika po czym przekierowujemy obrażenia w planeswalkera.

Jeśli przeciwnik ma hexproof czy shroud, bo wystawił
Leyline of Sanctity
nie możemy rzucić Lightning Boltem w jego planeswalkera, ale wciąż możemy użyć spele celujące w planeswalkera.
Oblivion RingVindicate

 

2 myśli do „Jak działa Planeswalker – zasady”

  1. Przeczytałem już nie wiem ile poradników na temat planeswalkerów, a ja wciąż nie czaję, jak oni działają. Nie rozumiem, po prostu? Co? Jak? Dlaczego? O co z nimi chodzi? Nie potrafię zrozumieć ich mechaniki działania.

    1. Planeswalker to zupełnie inny typ karty. Nie powinieneś odnosić jej do niczego co znasz w Magicu. Planeswalkerów obowiązują inne zasady, które opisane są w artykule. Tak to Wizardzi wymyślili i takie zasady obowiązują. Raz na turę używasz jednej ze zdolności, nie na instancie.
      Planeswalkera można opisać też zdaniem: Zbieraj punkty i wygrywaj nagrody. (Używasz zdolności „+”, aby użyć jego super umiejętności)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *